ECS-400-20-46X
DigiKey Part Number
XC1769-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-400-20-46X
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 20PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±30ppm Crystal 20pF 40 Ohms HC-46/X
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-400-20-46X Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Size / Dimension
0.260" L x 0.157" W (6.60mm x 4.00mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Frequency Tolerance
±30ppm