ECS-110.5-20-5PVX
DigiKey Part Number
XC1595TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-110.5-20-5PVX
Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 20PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.0592 MHz ±30ppm Crystal 20pF 60 Ohms HC-49/US
EDA/CAD Models
ECS-110.5-20-5PVX Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
11.0592 MHz
Size / Dimension
0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.102" (2.60mm)
Frequency Tolerance
±30ppm