ECS-110.5-20-4VX
DigiKey Part Number
XC1575-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-110.5-20-4VX
Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 20PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.0592 MHz ±30ppm Crystal 20pF 60 Ohms HC-49/US
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-110.5-20-4VX Models
Category
Frequency Tolerance
±30ppm
Mfr
Load Capacitance
20pF
Series
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Mode
Fundamental
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Type
MHz Crystal
Mounting Type
Through Hole
Frequency
11.0592 MHz
Package / Case
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.447" L x 0.197" W (11.35mm x 5.00mm)