RG160-28/14N
RG160-28/14N
DigiKey Part Number
381-2562-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG160-28/14N
Description
FAN BLOWER CF 220X56MM 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower, Centrifugal 24VDC Square - 220mm L x 220mm H Ball 123.0 CFM (3.44m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
66.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
20 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Weight
3.1 lbs (1.4 kg)
Size / Dimension
Square - 220mm L x 220mm H
Voltage Range
12 ~ 28VDC
Width
56.00mm
Material - Frame
Plastic, Glass Filled
Air Flow
123.0 CFM (3.44m³/min)
Material - Blade
Plastic, Fiberglass Reinforced
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C