SMART1200LCD
DigiKey Part Number
TL361-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMART1200LCD
Description
UPS 1200VA 8OUT LCD DISP USB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Line Interactive (Input Regulation) Desktop, Home Theater 1.2kVA / 700W 120V
Category
Backup Time - Max Load
4 minutes
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Media Lines Protected
RJ45
Series
Voltage - Output
120V
Packaging
Bulk
Input Connector
NEMA 5-15P
Part Status
Active
Output Connector
NEMA 5-15R
Type
Line Interactive (Input Regulation)
Cord Length
6' (1.83m)
Applications
Desktop, Home Theater
Size / Dimension
10.512" L x 17.244" W (267.00mm x 438.00mm)
Form
Rackmount
Height
3.504" (89.00mm)
Power - Rated
1.2kVA / 700W