PDUMV30HVNETLX
PDUMV30HVNETLX
DigiKey Part Number
PDUMV30HVNETLX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUMV30HVNETLX
Description
PDU SWITCHED 5/5.8KW 208/240V 20
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Rack, Vertical
Category
Connector - AC Input
NEMA L6-30P
AC Outlets
24
Series
Connector - AC Output
IEC 320-C13 (20), C19 (4)
Voltage - Input
200V, 208V, 240V
Part Status
Active
Housing Material
Metal
Cord Length
10' (3.05m)
Mounting Type
Rack, Vertical
Approval Agency
NOM, UL
Current - Max
30A