PDUMV20NETLX
DigiKey Part Number
PDUMV20NETLX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUMV20NETLX
Description
PDU SWITCHED 1.9KW 120V 24 5-15/
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Rack, Vertical
Category
Overload Protection
None
Connector - AC Input
NEMA 5-20P, NEMA L5-20P
Series
AC Outlets
24
Connector - AC Output
NEMA 5-20R
Voltage - Input
100V, 120V, 127V
Cord Length
10' (3.05m)
Mounting Type
Rack, Vertical
Approval Agency
NOM, UL
Current - Max
20A