PDUMH30HVNET
DigiKey Part Number
PDUMH30HVNET-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUMH30HVNET
Description
PDU SWITCHED 30A C13 16 OUTLET
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Rack, Horizontal
Category
Connector - AC Input
NEMA L6-30P
AC Outlets
16
Connector - AC Output
IEC 320-C13
Voltage - Input
208V, 240V
Type
PDU (Power Distribution Unit)
Housing Material
Steel
Mounting Type
Rack, Horizontal
Cord Length
12' (3.66m)
Current - Max
30A