PDUMH30HVAT
DigiKey Part Number
PDUMH30HVAT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUMH30HVAT
Description
PDU METERED ATS 208V 240V 30A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Rack, Horizontal
Category
Connector - AC Input
NEMA L6-30P (2)
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
AC Outlets
19
Packaging
Bulk
Connector - AC Output
IEC 320-C13 (16), C19 (2), NEMA L6-30R
Part Status
Active
Voltage - Input
208V, 240V
Type
PDU (Power Distribution Unit)
Housing Material
Steel
Mounting Type
Rack, Horizontal
Cord Length
10' (3.05m)
Current - Max
30A