APS700HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
12VDC, 120VAC Voltage Input 700 W Power Output Continuous Inverter, UPS 1 AC Outlets NEMA 5-15R North America
APS700HF
DigiKey Part Number
APS700HF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APS700HF
Description
12V DC TO AC COMPACT INVERTER
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Connector - AC Output
NEMA 5-15R
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Connector - Voltage Input
Terminals, Power Cord (NEMA 5-15P)
Series
Power - Output Continuous
700 W
Packaging
Bulk
Power - Output Surge
1.4 kW
Part Status
Active
Remote Capability
No
Type
Inverter, UPS
Region Utilized
North America
Voltage - Output
120VAC
Size
14.50" L x 8.50" W x 8.50" H (368.3mm x 215.9mm x 215.9mm)
Voltage - Input
12VDC, 120VAC