AGPH12020
DigiKey Part Number
95-AGPH12020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGPH12020
Description
LINE FILTER 120VAC 20A CHASS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 20 A 120V Terminal Block
Category
Current
20 A
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Approval Agency
UL
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Filter Type
Single Phase
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated AC
120V