STN061050BL15 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STN061050BL15 |
Description | TVS DIODE 5VWM 17VC DFN0603-2L |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 17V Clamp 4A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DFN0603-2L |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4A (8/20µs) |
Mfr | Power - Peak Pulse 4W |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications Telecom |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 0.15pF @ 1MHz |
Type Zener | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 5V (Max) | Package / Case 0201 (0603 Metric) |
Voltage - Breakdown (Min) 5.5V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V | Base Product Number |