SMBJ33CA
DigiKey Part Number
283-SMBJ33CATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMBJ33CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMBJ33CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ33CA
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 11.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.3A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V