PTR016V1400-BK
DigiKey Part Number
PTR016V1400-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR016V1400-BK
Description
PTC RESET FUSE 16V 14A RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 14 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
9 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
2 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
7 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.925" L x 0.122" W (23.50mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
14 A
Height - Seated (Max)
1.098" (27.90mm)
Current - Trip (It)
23.8 A
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Current - Max
100 A