PTR016V1000-TR
DigiKey Part Number
283-PTR016V1000-TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-PTR016V1000-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR016V1000-TR
Description
PTC RESET FUSE 16V 10A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 10 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
6 s
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
4 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
10 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.650" L x 0.122" W (16.50mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
10 A
Height - Seated (Max)
0.992" (25.20mm)
Current - Trip (It)
17 A
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
100 A