MPIA2510V3-3R3-R
DigiKey Part Number
283-MPIA2510V3-3R3-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPIA2510V3-3R3-R
Description
FIXED IND 3.3UH 1.6A 170 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 1.6 A 170mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
170mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
39MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.1A
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)