MOVHE20V420Y
DigiKey Part Number
283-MOVHE20V420Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVHE20V420Y
Description
VARISTOR 680V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
680 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
748 V
Energy
400J
Capacitance @ Frequency
600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
420 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
560 V
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
680 V