MOVHE20V140Y
DigiKey Part Number
283-MOVHE20V140Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVHE20V140Y
Description
VARISTOR 220V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
220 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
242 V
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
155J
Capacitance @ Frequency
1800 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
140 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
180 V
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
220 V