MOVHE10V250Y
DigiKey Part Number
283-MOVHE10V250Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVHE10V250Y
Description
VARISTOR 390V 3.5KA DISC 10MM
Detailed Description
390 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
70J
Capacitance @ Frequency
260 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V