MOVHE10V175Y
DigiKey Part Number
283-MOVHE10V175Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVHE10V175Y
Description
VARISTOR 270V 3.5KA DISC 10MM
Detailed Description
270 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
297 V
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
49J
Capacitance @ Frequency
370 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
175 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
225 V
Varistor Voltage (Min)
243 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
270 V