MOVHE10V150Y
DigiKey Part Number
283-MOVHE10V150Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVHE10V150Y
Description
VARISTOR 240V 3.5KA DISC 10MM
Detailed Description
240 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
42J
Capacitance @ Frequency
420 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V