MOVHE07V130Y
DigiKey Part Number
283-MOVHE07V130Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVHE07V130Y
Description
VARISTOR 200V 1.75KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
220 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
17J
Packaging
Bag
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
250 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
180 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
200 V