MOV20V300Y
DigiKey Part Number
283-MOV20V300Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV20V300Y
Description
VARISTOR 470V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
204J
Packaging
Bag
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
850 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V