MLVC06V024C140
DigiKey Part Number
283-MLVC06V024C140TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLVC06V024C140
Description
VARISTOR 33V 30A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
36.3 V
Current - Surge
30 A
Series
Energy
0.1J
Capacitance @ Frequency
140 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
17 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
24 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
29.7 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
33 V