MLVB06V18C003
DigiKey Part Number
283-MLVB06V18C003TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MLVB06V18C003CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MLVB06V18C003DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLVB06V18C003
Description
VARISTOR 28V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 V Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
34 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Number of Circuits
1
Series
Capacitance @ Frequency
3 pF @ 1 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Maximum DC Volts
18 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Min)
22 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Typ)
28 V