MLVB06V18C001
DigiKey Part Number
283-3004-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-3004-1-ND - Cut Tape (CT)
283-3004-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLVB06V18C001
Description
VARISTOR 53V 0603
Detailed Description
53 V Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
60 V
Capacitance @ Frequency
1 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Min)
46 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Typ)
53 V