MLVB04V18C001
DigiKey Part Number
283-3000-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-3000-1-ND - Cut Tape (CT)
283-3000-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLVB04V18C001
Description
VARISTOR 53V 0402
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53 V Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
60 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Number of Circuits
1
Series
Capacitance @ Frequency
1 pF @ 1 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Maximum DC Volts
18 V
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Varistor Voltage (Min)
46 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Typ)
53 V