MLVB04V18C001 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MLVB04V18C001 |
Description | VARISTOR 53V 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 53 V Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Varistor Voltage (Max) 60 V |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Number of Circuits 1 |
Series | Capacitance @ Frequency 1 pF @ 1 MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Maximum DC Volts 18 V | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Varistor Voltage (Min) 46 V | Base Product Number |
Varistor Voltage (Typ) 53 V |