LAN1VSOPS16351C2
DigiKey Part Number
283-LAN1VSOPS16351C2TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-LAN1VSOPS16351C2CT-ND - Cut Tape (CT)
283-LAN1VSOPS16351C2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAN1VSOPS16351C2
Description
MOD TRANS LAN 100B-T 1P POE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350µH LAN 100 Base-T, Power over Ethernet (PoE) Pulse Transformer 1CT:1CT Surface Mount
Category
Inductance
350µH
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Turns Ratio - Primary:Secondary
1CT:1CT
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.500" L x 0.280" W (12.70mm x 7.10mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)
Transformer Type
LAN 100 Base-T, Power over Ethernet (PoE)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C