KLKE-12-1P
DigiKey Part Number
283-KLKE-12-1P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KLKE-12-1P
Description
FUSE EV 12A 600VAC/DC 1P TERM
Detailed Description
12A 600 VAC 600 VDC Fuse Cartridge Through Hole
Category
Voltage Rating - DC
600 VDC
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Applications
Electrical, Industrial
Series
Approval Agency
cURus
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial Bend Cylinder
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.530" L (10.31mm x 38.86mm)
Current Rating (Amps)
12A
DC Cold Resistance
0.0125 Ohms
Voltage Rating - AC
600 VAC