HCM1A0503V2-1R0-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A0503V2-1R0-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A0503V2-1R0-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A0503V2-1R0-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A0503V2-1R0-R
Description
FIXED IND 1UH 2.8A 11.4 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Inductor 2.8 A 11.4mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
11.4mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
53MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Current - Saturation (Isat)
2.3A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)