EFPLA1AJ103B012LH
DigiKey Part Number
283-EFPLA1AJ103B012LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLA1AJ103B012LH
Description
CAP FILM 0.01UF 5% 1000VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Applications
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
62 mOhms