BK1-S505H-6.3-R
DigiKey Part Number
283-3540-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK1-S505H-6.3-R
Description
FUSE CERM 6.3A 600VAC 400VDC
Detailed Description
6.3 A 600 V 400 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Melting I²t
111.4
Approval Agency
CCC, cULus, PSE/JET, TUV
Fuse Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC
600 V
DC Cold Resistance
0.011 Ohms