BK1-S505H-3.15-R
DigiKey Part Number
283-3535-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK1-S505H-3.15-R
Description
FUSE CERM 3.15A 600VAC 400VDC
Detailed Description
3.15 A 600 V 400 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Melting I²t
43.55
Approval Agency
CCC, cULus, PSE/JET, TUV
Fuse Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC
600 V
DC Cold Resistance
0.031 Ohms