BK/GDC-63MA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 84
Datasheet
Direct
SCHURTER Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 134
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
63 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
BK/GDC-63MA
DigiKey Part Number
283-BK/GDC-63MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/GDC-63MA
Description
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
0.021
Approval Agency
cULus, IMQ
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
6.96 Ohms