AMLV12V56C250
DigiKey Part Number
283-AMLV12V56C250TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-AMLV12V56C250CT-ND - Cut Tape (CT)
283-AMLV12V56C250DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMLV12V56C250
Description
VARISTOR 68V 100A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 V 100 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
74.8 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
100 A
Series
Energy
0.5J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
250 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
56 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
61.2 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
68 V