AMLV04V05C033
DigiKey Part Number
283-AMLV04V05C033TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-AMLV04V05C033CT-ND - Cut Tape (CT)
283-AMLV04V05C033DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMLV04V05C033
Description
VARISTOR 11V 4A 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 V 4 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
13.2 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
4 A
Series
Energy
0.02J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
33 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
4 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
5.5 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
8.8 V
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
11 V