15BJ10AH
DigiKey Part Number
283-15BJ10AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15BJ10AH
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMBF
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17V Clamp 88.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMBF
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
88.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Package / Case
DO-221AA, SMB Flat Leads
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V