FAZ-C50/2-NA
DigiKey Part Number
5730-FAZ-C50/2-NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAZ-C50/2-NA
Description
FAZ-NA UL 489 MCB 240VAC 2P 50A
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal Magnetic 50A 480 V AC 96 V DC Lever DIN Rail
EDA/CAD Models
FAZ-C50/2-NA Models
Category
Current Rating (Amps)
50A
Voltage Rating - AC
480 V
Series
Voltage Rating - DC
96 V