FWH-100BC
DigiKey Part Number
2041-FWH-100BC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FWH-100BC
Description
FUSE CARTRIDGE 100A 500VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100A 500 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Manufacturer
Eaton - Bussmann Electrical Division
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Bulk
Class
aR
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 50kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Current Rating (Amps)
100A
Size / Dimension
0.950" Dia x 1.740" L (24.13mm x 44.20mm)
Voltage Rating - AC
500 VAC