RDTAR10R1T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
E-Switch
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
E-Switch
In Stock: 0
Datasheet
Knitter-Switch
In Stock: 45
CIT Relay and Switch
CIT Relay and Switch
In Stock: 180
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 150mA 42VDC
Additional Requirements for Selecting a Switch
How Many Poles do you need?
RDTAR10R1T
DigiKey Part Number
EG4980-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDTAR10R1T
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.15A 42V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RDTAR10R1T Models
Category
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Manufacturer
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Part Status
Active
Washable
Yes
Circuit
BCD
Features
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
10
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
150mA
Length
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating
42VDC