1.5SMCJ15A
DigiKey Part Number
4878-1.5SMCJ15ATR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-1.5SMCJ15ACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-1.5SMCJ15ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMCJ15A
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 61.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
1.5SMCJ15A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
61.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V