ZXTP19100CZQTA
DigiKey Part Number
31-ZXTP19100CZQTATR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZXTP19100CZQTACT-ND - Cut Tape (CT)
31-ZXTP19100CZQTADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXTP19100CZQTA
Description
TRANS PNP 100V 2A SOT-89-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 100 V 2 A 142MHz 1.1 W Surface Mount SOT-89-3
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
200 @ 100mA, 2V
Mfr
Power - Max
1.1 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
142MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
295mV @ 200mA, 2A