ZXMS6005N8Q-13
DigiKey Part Number
ZXMS6005N8Q-13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMS6005N8Q-13
Description
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 2A 8-SOIC
Category
Current - Output (Max)
2A
Mfr
Rds On (Typ)
150mOhm
Series
Input Type
Non-Inverting
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Auto Restart
Part Status
Active
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Outputs
1
Grade
Automotive
Ratio - Input:Output
1:1
Qualification
AEC-Q101
Output Configuration
Low Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
N-Channel
Supplier Device Package
8-SOIC
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
60V (Max)
Base Product Number
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3.3V, 5V