ZXMN10A07ZTA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ZXMN10A07ZTA |
Description | MOSFET N-CH 100V 1A SOT89-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 100 V 1A (Ta) 1.5W (Ta) Surface Mount SOT-89-3 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2.9 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 138 pF @ 50 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package SOT-89-3 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 700mOhm @ 1.5A, 10V | Base Product Number |