SMCJ18A-13-F | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMCJ18A-13-F |
Description | TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 29.2V Clamp 51.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC |
EDA/CAD Models | SMCJ18A-13-F Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 51.4A |
Mfr | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V | Package / Case DO-214AB, SMC |
Voltage - Breakdown (Min) 20V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V | Base Product Number |