SMCJ15CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 7,513
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Microchip Technology
Datasheet
Comchip Technology
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 116
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 602
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
24.4V Clamp 61.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ15CA-13
DigiKey Part Number
SMCJ15CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ15CA-13
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ15CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
61.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V