SBR02U100LP-7
DigiKey Part Number
SBR02U100LPDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR02U100LPDICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR02U100LPDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR02U100LP-7
Description
DIODE SBR 100V 250MA X1DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 250mA Surface Mount X1-DFN1006-2
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 200 mA
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 75 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
X1-DFN1006-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
250mA