PDS5100HQ-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PDS5100HQ-13 |
Description | DIODE SCHOTTKY 100V 5A POWERDI 5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 100 V 5A Surface Mount PowerDI™ 5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PDS5100HQ-13 Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 3.5 µA @ 100 V |
Mfr | Grade Automotive |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Qualification AEC-Q101 |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V | Supplier Device Package PowerDI™ 5 |
Current - Average Rectified (Io) 5A | Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 710 mV @ 5 A | Base Product Number |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |