NA555S-13 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 23,753
Datasheet
555 Type, Timer/Oscillator (Single) IC 500kHz 8-SO
NA555S-13
DigiKey Part Number
NA555S-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
NA555S-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
NA555S-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NA555S-13
Description
IC OSC SNGL TIMER 500KHZ 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Supply
13 mA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Part Status
Active
Supplier Device Package
8-SO
Type
555 Type, Timer/Oscillator (Single)
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
500kHz
Base Product Number
Voltage - Supply
4.5V ~ 16V